صفحه نخست  سندپرداز چه می گوید؟   همایش ها   آشتي ERP با مديران مالي
سندپرداز چه می گوید؟ > همایش ها > آشتي ERP با مديران مالي

آشتي ERP با مديران مالي

شهريور 1388
دنياى كامپيوتر و ارتباطات
نویسنده
آشتي ERP با مديران مالي
گروه تخصصي برنامه ريزي منابع سازمان «ERP» انجمن انفورماتيك ايران با همكاري سازمان مديريت صنعتي، نشست هايي را در طول هر ماه برگزار مي كند و تجربيات يكي از شركت هايي را كه در خصوص مشاوره و نظارت، توليد (محصولات ايراني) و يا پياده سازي راه حل هاي برنامه ريزي منابع سازمان فعاليت مينمايند را معرفي مي كند. در نشست 12 بهمن ماه در آمفيتاتر سازمان مديريت صنعتي اين بار نوبت شركت سندپرداز بود تا تجربيات خود در زمينه مشاوره مديريت، مهندسي سيستم و نرم افزار را با حضور محمد ظاهري؛ مديرعامل شركت سند پرداز، بهروز خدارحمي؛ مشاور ارشد شركت سندپرداز، كامبيز فرقاندوست؛ عضو هيئت مديره دانشگاه آزاد واحد تهران مركز و عليرضا عقيقي را در اختيار مخاطبان قرار دهد.
گسترش نگرش مالي در سازمان ها و ارتقا نقش كارشناسان مالي با ERP
در ابتدا دكتر بهروز خدارحمي به ايراد سخناني در مورد ERP و تعاريف موجود در مورد آن پرداخت. وي گفت: عمليات مالي عمليات مهمي در يك سازمان است و تحقيقات نشان داده كه بيش از 70 درصد سازمان هايي كه عملكرد بالا و قابل قبولي دارند نگرش مالي و معاونت مالي و در نتيجه تاثير زيادي در موفقيت سازمان داشتند. اما بايد ديد محدوده ERP كجاست؟ بايد بازتعريفي جديدي از ERP داشته باشيم. تاكنون يكي از دغدغه هاي سازمان ها در پياده سازي ERP اين بود كه ERP را به صورت يك پروژه نگاه مي كردند اما نتايجي كه به دست آمده باعث شد كه ERP را به يك برنامه تبديل كند. ERP تبديل شده به يك بخش ثابت و جدايي ناپذير سازمان. ديگر يك پروژه چند ماهه نيست. به بيان ديگر بسياري چالش ها و يا فرصت هايي كه در يك سازمان باقي مي ماند قرار است براي مدت طولاني در سازمان بماند پس به پشتيباني و حمايت ما نياز دارد. گاهي تلقي مي شود كه ما مفهوم مطلقي را از ERP ميتوانيم برداشت كنيم، در صورتي كه اين ديگر جوابگوي ERP نيست. قبلا نه تنها پياده سازي بلكه خريداري نرم ا فزار را ERP مي دانستند كه اين نگرش هم اصلاح شد. با اصلاح شدن اين تعريف به نظر مي رسد كه چرخه جديدي را از پياده سازي ERP در سازمان ها را تجربه مي كنيم.
حالا ببينيم هدف ERP كجاست؟ هدف ERP اين است كه داده هايي كه ما توسط ERP جمع آوري مي كنيم به داده هايي تغير شكل پيدا كند كه شيوه هدايت فعاليت ها توسط پرسنل و اتخاذ تصميم ها متحول شود. تلاش هاي زيادي براي تعريف ERP شده است. اخيرا اجماعي كه روي تعريف ERP مي كنند اين است كه ERP سفري است به سوي قله هاي عملكرد كه در اين بين از ابزارهاي مختلفي استفاده مي كند. ERP به صورت برنامه ها ي كه محرك كسب و كار است با ابزار فناوري اطلاعات صورت مي گيرد. بسياي از تجربات در ساير كشورها كه از نظر اقتصادي از ما جلوتر هستند نشان مي دهد كه اين دغدغه آنها نيز هست. آنها برنامه ERP به تنهايي چاره ساز مشكلات و محدويت هاي سازمان نمي دانند. موقعي يك برنامه ERP را موفق مي دانند كه بر نتايج و پيامدهاي كسب و كار تمركز كند نه صرفا هدف بودجها ي و يا زماني. برعكس چيزي كه ما در اينجا ميبینیم.
عناصر اصلي موفقيت ERP
دكتر بهروز خدا رحمي در ادامه صحبت هاي خود گفت: در تحقيقات مختلف عواملي چون نيروي انساني، مديريت برنامه ها، ابهام زدايي در حوزه هاي مختلف، فناوري حاكم بر سازمان، ارزش هاي سازماني، مشتريان و عرضه كنندگان از عناصر اصلي موفقيت در ERP شناخته شده است. در پياده سازي ERP موضوعي كه به اشتباه از آن تعبير مي شود و در آن كج فهمي حاصل شده است بحث تعهد مديريت است كه برخي از آن به عنوان عامل فشار استفاده مي كنند و اين تعهد را تا لحظه انعقاد قرارداد مدنظر دارند درصورتي كه اين تعهد تا پايان عمر ERP همراه خواهد بود و اين تعهد مستمر است و بعد از خروج مجري از سازمان بايد ادامه داشته باشد.
به روش ها يا Best Practices
erp-(2).jpgبايد ديد به روش چيست و بايد گفت اين دغدغه در مجموعه هاي بزرگ باعث به وجود آمدن يك مفهوم به جاي به روش شده تحت عنوان تجربيات پيشرو كه نقاط ضعف تعريف قبلي را از ميان برداشته است. ما در ERP به دنبال تجربه واحدي مي گشتيم كه تا آخر از آن استفاه كنيم. در صورتي كه در نگرش جديد ما به دنبال بهبود مستمر هستيم و دائما يك الگو كه چند قدم از ما جلوتر است را انتخاب مي كنيم و دائما آن را بروزرساني مي كنيم و ديگر دغدغه كاربردي نبودن و يا اجرايي نشدن را نخواهيم داشت. نگرش ديگري كه در اجراي موفق ERP تغيير كرده بحث سفارشي سازي است. با توجه به اينكه كه شركت هاي بزرگ در طراحي ERP مجبور بودن صنايع مختلف و مشكلات آنها را درنظر داشته باشند خودبخود پيچيدگي را به سيستم هاي خود وارد كردند و اين پيچيدگي را به سفارشي سازي حواله دادند. در صورتي كه بسياري از سازمان ها رويكرد مطلوب را سادهت رين رويكرد مي دانند كه اين نگرش هم تغيير كرده است. موضوع ديگر اين است كه ما سهم ناچيزي را براي برنامه و يا نرما فزار ERP مي دانيم. به نظر من به جاي اينكه دغدغه شركت ها را به سمتي ببريم كه فلان نرم ا فزار را چه شركت خارجي يا داخلي حمايت مي كند بهتر است به اين سمت برويم كه اين دانش را بومي سازي كنيم.
سخنران بعدي اين نشست مهندس محمد ظاهري؛ مديرعامل شركت سندپرداز بود. وي در ابتدا صحبت هاي خود را اينگونه آغاز كرد: ما در دنيايي زندگي مي كنيم كه نيازهاي مشتري تغيير كرده است. سازمان ها نيازمند ابزاري هستند كه به نيازهاي اختصاصي آنها جواب دهد. ما تغييرات مداوم را در نيازها كه ناشي از تغيرات مداوم در شهريور 1388 سال هشتم شماره 81 دنياى كامپيوتر و ارتباطات بازار و محيط است به رسميت مي شناسيم. اعتقاد داريم ابزار بايد به مرور زمان جوابگو باشد. پروژه هاي ERP بايد با ريسك قابل قبولي انجام شوند. شركت ها ديگر نه زمان و نه پول اضافي دارند كه مانند موش آزمايشگاهي مورد آزمايش پروژه هاي مختلف قرار گيرند. ERP بايد با هزينه هاي قابل قبولي انجام شود. يعني اينطور نباشد كه ما ERP را براي شركتي پياده كنيم و ارزشي كه براي آن شركت به دست مي آورد كمتر از هزينه ا ي باشد كه آن شركت انجام داده است. رويكرد ما حل مسئله به جاي فروش نرم افزار است. در ادامه به سيستم استقرار حلزوني ميپردازم كه مختص به شركت سندپرداز است.
استقرار حلزوني
بايد گفت استقرار حلزوني حتما هزينه هاي شركت ها را كاهش خواهد داد. رويكردي است كه چون اعتمادسازي سريعي را ايجاد مي كند مقاومت سازماني را كاهش خواهد داد. ريسك پروژه را هم كاهش مي دهد چون اگر قرار باشد پروژه جواب ندهد در همان مرحله اول نمايان مي شود. همچنين زمان استقرار پروژه را كم مي كند.
استقرار حلزونى عبارست از توسعه تدريجى (از هسته به پوسته) فرآيندها در چند فاز تا رسيدن به فرآيند مطلوب. قدم اول در استقرار حلزونى، در اختيار گرفتن شاهرگ اطلاعاتى شركت يعنى انبار و حسابدارى مالى است. براى اين منظور اقدامات زير به ترتيب بايد انجام شود:
 • انتقال كدينگ كالا از سيستم قديم به سيستم جديد
 • انتقال اطلاعات موجودى اول دوره
 • طراحى فرآيند
 • راه اندازى سيستم با فرآيند فوق و تطبيق و مقايسه اطلاعات با سيستم قديم
 • در مرحله بعد سيستم حسابدارى مالى نصب و اقدامات زير صورت مى گيرد:
 • بازنگرى در سر فصل حساب ها
 • ورود سر فصل حساب ها به سيستم
 • تطبيق حساب و صدور سند افتتاحيه
 • راها ندازى سيستم و صدور سند و مقايسه اطلاعات با سيستم قديم
در مرحله بعد مىتوان فرآيند را ارتقا داد. اقدامات در اين مرحله به شرح زير است:
 • تعيين تاريخ مشخص براى آغاز صدور فاكتور توسط سيستم جديد
 • تعيين تحويل هايى كه بايد توسط سيستم جديد فاكتور شود.
 • تنظيم سندزنى خودكار
نكات ضرورى در به كارگيرى استقرار حلزونى
 • تكميل تدريجى فرآيندها در چند فاز تا رسيدن به فرآيندهاى مطلوب
 • تعريف دقيق هر فاز و نتايج مورد انتظار
الويت بندى فازها براساس:
 • فرآيندهائى كه اثر روانى وسيعى دارند و مشكلات اساسى و فورى سازمان را حل مى كنند.
 • فرآيندهائى كه كاربران و مديران با انگيزه تر دارند.
 • فرآيندهايى كه شاهرگ اطلاعاتى سازمان را در اختيار مى گيرند.
 • كوتاه كردن طول دوره هر فاز به گونه ا ى كه نتايج مورد انتظار در سه تا شش ماه نمايان گردد.
 • اجتناب از آغاز هر فاز پيش از تثبيت فاز قبل
 • توسعه افقى و عمودى سيستم ها
نكات ضرورى در به كارگيرى استقرار حلزونى بديهى است اجراى سناريوى فوق تنها در صورتى عملى است كه نرما فزار از توانايى ها و ويژگى هاى خاصى برخوردار باشد:
 • فعاليت محور ( activity base ) به جاى فرآيند محور ( (Process Base
ساختار نرما فزار بايد فعاليت محور باشد و نه فرآيند محور. بنابراين نرم افزارهايى كه بر مبناى مخزن فرآيند Processes Pools) ) طراحى شده اند مناسب نيستند.
 • تغيير در صفات فعاليت
 • تغيير در شكل ارتباط فعاليت ها با يكديگر
 • نگهدارى سابقه اطلاعات
نتايج استقرار حلزونى
استقرار حلزونى ERP نتايج فوق العاده اى دارد: كاهش هزينه، بازدهى سريع، كاهش ريسك، كاهش مقاومت سازمانى، كاهش تنش، كاهش زمان، بروز نيازهاى نهفته و افزايش بلوغ فرآيند، افزايش ثبات، بهبود مستمر، خصلت بهمنى.
در ادامه كامبيز فرقاندوست حقيقي عضو هيئت مديره دانشگاه آزاد واحد تهران مركز به ايراد سخناني پرداخت. وي گفت: اين سئوال براي من مطرح است كه آيا سيستمي كه به عنوان ERP به ايران معرفي شده آيا به اندازه كافي شناخته شده است يا خير؟ اگر هست آيا مقاومتي در برابر آن وجود دارد و چرا ما خود را با اين فضا درگير نمي كنيم. تمام اين جلسات تلاشي براي آشكار كردن جنبه هاي مختلف اين موضوعات است. براي آشنايي بيشتر با ERP من به سوابق قبلي آن يعني MRP و MRP2 و BRP و موارد ديگر اشاره مي كنم. قبل از اينكه وارد بحث شوم بايد بگويم براي اجراي BRP به كامپيوتر نياز است و هميشه اين را در ذهن دارم كه هر وقت بخواهي راجع به كامپيوتر صحبت كني مانند اين است كه بخواهي در مورد شكل ابر صحبت كني. چون شما همينطور كه در حال صحبت از شكل ابر هستيد، دائما شكل آن تغيير مي كند. اين وضع را در مورد تمام سيستم هايي كه به كامپيوتر مربوط مي شود ميت وان ديد. وقتي كه كامپيوتر وارد اقتصاد و تجارت شد چيزي كه شكل گرفت همين MRP بود. بعد از مدتي ديدند وقتي مي شود موجودي را برنامه ريزي كرد خود توليد را هم ميتوانند برنامه ريزي كنند. تا به ERP رسيديم. در ERP همه فعاليت ها در كنترل يك مجموعه نرم افزاري است. حالا مجموعه ها به هم وصلند نه اينكه به شكل جزيره ا ي عمل كنند. ERP بسيار متفاوت با آن چيزي كه با نام پكيج مي شناسيم. پكيج يك مجموعه نرما فزاري هست ولي نه به شكلي كه ERP هست. در عمل به ERP سوئيت مي گوييم. چيزي كه ما به آن مي گوييم سوئيت در عمل از چند پكيج تشكيل شده است. يكي از موضوعاتي كه در حال حاضر ميبينيم تغيير كرده و قبل ها جزء اشتباهات در مورد ERP بود، بحث Bench Marking و Best Practices است. اينها از طرفي براي سازنده بود، يعني بايد جايي را پيدا مي كرد تا براي براي آن سوئيت طراحي مي كرد كه مجموعه ا ي از هزاران برنامه بود. اين مسئله چيزي را به صاحب كاري كه قصد خريد سيستم را داشت تحميل مي كرد. يعني به صاحب كار مي گفتند حالا كه ما بر اساس Best Practices سوئيتي را طراحي كرديم حالا تو بايد به يك تغيير از اول و دوباره تن بدهي. اين مشكل ساز مي شد. مخصوصا اگر شما ERP بسيار معروف خارجي مي خريديد. يعني شما بايد تسليم برنامه آن طرف خارجي مي شديد. البته دكتر خدارحم راه حلي را پيشنهاد دادند كه به جاي به روش ها برويم سراغ تجربيات پيشرو. اين مسئله در خارج بيشتر براي ERP نويس ها مشكل به وجود آورد. چون صاحب كاري كه مي خواست سيستم ERP را از آنها بخرد با خود اين سئوال را مي كرد كه از زماني كه اين سيستم به عنوان Best Practices انتخاب شده هنوز هم بهترين روش است؟ يا از نظر تكنولوژيكي كهنه شده و به تاريخ پيوسته است. همه اينها باعث مي شود كه در ديدگاهي مثل ERP بحث اهميت پشتيباني در خريد سيستم اطلاعاتي و ضرورت و قابليت انعطاف پذيري در سيستم و گسترش سيستم از اهميت ويژها ي پيدا مي كند. سيستم دائما بايد به سمت بهبود مي رود و تعهد شما تازه از اين به بعد آغاز مي شود. تغيير ديگري كه حاصل شد اين بود كه شما قبلا سيستم هاي جزيره اي داشتيد ولي الان دنياي ديگر اين سيستم ها قبول نمي كند. چون الان ما ديد supply chain را داريم. در دنياي آينده شما نيستيد كه براي جاهاي ديگر سفارش ميفرستيد. بلكه آن شركتي كه شما با آن قرار گذاشتيد اين كار را انجام مي دهد. در ديدگاه ERP بيش از ما با بيش از يك بنگاه روبرو هستيم و همين جاست كه supply chain با ERP گره مي خورد. در دنياي امروز سيستم حسابرسي هم تغيير كرده است. بايد بگويم در ديدگاه ERP حسابداري ديگر دوطرفه نيست. زمان حسابداري دوطرفه سر آمده. وقتي شما به سمت ERP مي رويد بايد با دنياي حسابداري دوطرفه خداحافظي كنيد. قبلا سيستمها به صورت جزيره ا ي بود اما با ERP سيستم ها به صورت يكپارچه است و مشكلات سيستم هاي قبلي را نداريم. در سيستم هاي جزيرها ي مشتري سردرگم است و اگر سفارشي داشته باشد نمي داند چه اتفاقي براي سفارش افتاده است. ولي وقتي ERP داريد چون سيستم ها يكپارچه هستند حتي اگر شما هم نباشيد مشتري مي آيد روي سيستم شما و بررسي مي كند تا ببيند سفارش در چه وضعيتي قرار دارد.
در ادامه نشست به ارزيابي اثربخشي استقرار راه كار ERP در شركت كيان خودرو پرداخته و در انتها نيز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد.
مشترى محصول نمى خواهد، بلكه راه حل مى خواهد
شركت دليران در سال 1369 تاسيس و به عنوان نماينده انحصاري شركت DELL آمريكا در ايران، آغاز به فعاليت نمود. در سال 1371 به منظور اجراي پروژه هاي نرم افزاري خاص منظوره جهت شركت هاي بزرگ توليدي، واحد نرم افزار خود را راه اندازي كرد كه اين واحد در سال 1374 موجوديتي مستقل يافت و به نام شركت سند پرداز ثبت گرديد (عبارت سند مخفف سازمان نرم افزاري دليران است. تا سال 1375 شركت سند پرداز، پروژه هاي موفقي را در زمينه سيستم هاي جامع اطلالاعاتي در شركت هاي بزرگ توليدي به انجام رساند. در سال 1376 و با اتكا به تجربه هاي ارزشمند گذشته و همزمان با فراگير شدن جهاني موضوع مهندسي مجدد فرآيندهاي كسب و كار ( BPR )، شركت سند پرداز، سيستم هاي فرايند گرا ( (Process Oriented را به عنوان يك راه حل كليدي براي استقرار سيستم هاي اطلالاعاتي يكپارچه در شركت هاي توليدي و بازرگاني مورد توجه قرار داد و از همين سال، طراحي و پياده سازي سيستم فرآيندي سندپرداز ( S-ERP ) را كه يك سيستم برنامه ريزى منابع سازمانى ( ERP ) است، آغاز نمود. سيستم فرآيندي سندپرداز ( S-ERP ) در سال 1380 به بازار ارائه شد. نتايج كار بسيار درخشان و دور از انتظار بود. يك سيستم كاملاً يكپارچه و متناسب با نيازهاي سازمان كه به سرعت استقرار مي يافت. شركت سندپرداز با بكارگيري كارشناسان مجرب حوزه وسيعي از خدمات مورد نياز شركت هاي توليدي و بازرگاني را به مديران اين شركت ها ارائه مينمايد كه با مشاوره در طرح ريزي مجدد فرآيندها ( BPR ) آغاز و به استقرار كامل سيستم برنامه ريزي منابع سازماني ( ERP ) ختم مي گردد.
بهره ورى پايين ناشى از عدم برنامه ريزى صحيح منابع، هزينه ظرفيت هاى جذب نشده و قيمت تمام شده كالا را افزايش و فعاليت هاى شركت را زيان ده مى سازد. ولى آيا مىتوان با خريد يك بسته نرم افزارى به اين مشكلات فائق آمد؟ واقعيت آنست كه تبديل يك سازمان كم بازده به يك سازمان چابك و كارآمد، پيچيده تر از آنست كه بتوان با راه حل هاى كليشه اى مانند خريد يك بسته نرم افزارى از پيش آماده و غيرمنعطف به آن فائق آمد. شركت سندپرداز براى پاسخ به اين نياز شركت هاى توليدى و بازرگانى، راه حل ويژه اى را پيشنهاد مىنمايد كه از اجزاء زير تشكيل مى گردد. اين راه حل، فراگير است و كليه فرآيندهاى عملياتى سازمان (فرآيندهاى فروش و بازاريابى، خريد و تداركات، برنامه ريزى و كنترل توليد) را به همراه سيستم هاى پشتيبان (حسابدارى مالى، خزانه دارى، انبار، پرسنلى و احكام، حقوق و دستمزد، دارائى ثابت، سهام و اتوماسيون ادارى) و سيستم هاى مديريتى بودجه عملياتى و قيمت تمام شده) را مى پوشاند.
 •   ابزار: سيستم فرآيندى سندپرداز ( SERP ) كه يك نرم افزار برنامه ريزى منابع سازمان ( ERP ) و كاملا متناسب با نيازهاى شركت هاى ايرانى است.
 •   دانش: مكانيزه كردن سازمان بدون بازطراحى فرآيندها، نه تنها به نتايج مطلوب نمى رسد بلكه در اكثر اوقات اوضاع را بدتر مى كند. لذا شركت سندپرداز با دراختيار داشتن دانش فنى لازم و آگاهى از تجربه هاى برتر (Best Practice ) و با مشاركت مديران و كاربران، سازمان را در بازطراحى فرآيندهاى خود ( BPR ) به عنوان يك مقدمه الزامى براى استقرار سيستم هاى اطلالاعاتى كارآمد و ايجاد يك سازمان چابك يارى مى رساند.
 •   روش: داشتن يك نرما فزار فرآيندگرا و باز طراحى فرآيندهاى مطلوب نمیتواند تضمين كننده موفقيت پروژه باشد. شركت سندپرداز براى تضمين موفقيت پروژه، متد ابداعى خود به نام استقرار حلزونى را براى طراحى و تضمين حركت از وضع موجود به وضعيت مطلوب به كار مى گيرد.
 •   پشتيبانى: با استقرار سيستم اطلاعاتى مطلوب پروژه خاتمه نمی يابد، بلكه بايد ساز و كار لازم براى تغيير در سيستم به منظور پاسخگويى به نيازهاى جديد سازمان انديشيده شود تا سيستم اطلاعاتى با گذشت زمان، همچنان در سطح مطلوب باقى بماند. براى اين منظور شركت سندپرداز خدمات V-Support را به منظور ارائه خدمات On Line به مشتريان خود راه اندازى نموده است.
در مورد اين نشست و هدف از برگزاري آن لطفا توضيح بفرماييد.
اين نشست به ابتكار انجمن انفورماتيك با هدف ارائه راهكار شركت هايي كه در زمينه ERP فعاليت دارند، برگزار شده است. در اين نشست كه توسط شركت سند پرداز پرداز برگزار مي شود تاكيد بر الزامات و دغدغه هاي مديران مالي و كساني كه در بخش مالي فعاليت دارند، است و هدف ما از برگزاري اين نشست برقراري ارتباطات با مديران و كارشناسان مالي خواهد بود.
سطح كار بر روي ERP در ايران از نظر شما به عنوان يك كارشناس چگونه است؟
بايد اين نكته را اذعان كنم كه ERP در حال حاضر الزاميست كه بايد با شرايط اقليمي كشورمان طراحي و پياده سازي شود. به هر حال اين نيازي است كه بايد به آن پاسخ داد اما من تصور مي كنم كه آن چيزي كه به عنوان نياز ERP در ايران شناخته مي شود قابل حل با راهكارهاي كشورهاي ديگر باشد، هرچه هست بايد بومي شود و متانسب با نيازهاي داخلي كشورمان طراحي شود. بايد گفت كاري كه در كشور ما در زمينه ERP انجام شده است ضمن اينكه كار باارزش و بزرگيست، متناسب با نيازها و دغدغه هاي ماست و فعلا جايگزين خارجي ندارد. اين هم به اين خاطر است كه سازمان ها و شركت ها در ايران مشكلاتي دارند كه به روش خودش بايد حل و فصل شود و راهكارهاي وارداتي خيلي براي آنها مناسب نخواهد بود.
در حال حاضر نرم افزاهاي موجود در كشور توليد داخل است يا خارج؟
هم توليد داخل داريم و هم توليد خارجي ولي توليدهاي داخلي اثربخش تر و مفيدتر بوده اند و توانسته اند كمك شاياني به صنعت و جامعه بكنند. در هرحال حاضر هم خارجي ها در بازار حضور دارند و هم داخلي ها ولي توليدكنندگان داخل سرمايه گذاري هاي بزرگي روي اين قضيه انجام داده اند و سرويس هاي خوبي را هم ارائه مي كنند.
مشكلي كه وجود دارد ميزان پذيرش و رويكرد مديران نسبت به مقوله ERP است. نظر شما چيست؟
چيزي كه هست اين است كه ERP كم كم جاي خود را باز مي كند و در حال تبديل شدن به تكنولوژي است كه قابل اعتماد است و ميتوان به آن اتكا كرد و براي حل مشكلات درون سازماني از آن استفاده كرد. قاعدتا مانند ورود هر تكنولوژي ديگري زمان خواهد برد. من به آينده اين صنعت اميدوارم.
كامبيز فرقاندوست- عضو هيئت مديره دانشگاه آزاد
شما به عنوان نماينده آكادميك در حوزه ERP لطفا بفرماييد كه جايگاه آكادميكي ERP در ايران چگونه است؟
شما من را مجبور مي كنيد كه بگويم، من تقريبا اولين كسي هستم كه ERP كه 8 سال پيش ERP را به ايران معرفي كردم و دانشجويان من در ايران پخش شدند و كارهاي بزرگي در اين حوزه انجام دادند. در مورد جايگاه ERP در ايران براي شما يك نمونه را ذكر مي كنم كه شركت هاي خارجي وقتي آمدند تا به ما ERP بفروشند و ديدند كه كارشناسان ما ERP را خوب بلدند صراحتا مي گفتند كه ايران و اين كارها، جاي تعجب دارد. بايد به شما بگويم كه ايران ديگر به خوبي ERP را شناخته است، الان بايد بپردازم به سطح آن در ايران.
خوب از گفته شما اين برداشت مي شود كه ظاهرا سطح ERP در ايران قابل قبول نيست، اگر درست است بفرماييد كه مشكل كجاست؟
من هميشه در صحبت هاي گفته ام كه جهان را به شكل دنياي C&C ميبينم؛ يعني communication و computer . ما كامپيوترمان جور است اما زيرساخت هاي ارتباطاتمان نه. اين چيزي است كه من را به شدت ناراحت مي كند. چون شما وقتي در مورد گزارش گري مالي صحبت مي كنيد اين گزارش گيري لحظها يست، وقتي شما هر دو جزء را نداشته باشيد مشكل پيش ميآ يد و اين چيزي است كه ناراحت كننده است. اين را به صراحت مي گويم كامپيوتر به تنهايي موجد انفجار اطلاعاتي نيست. اگر شما زيرساخت ارتباطاي نداشته باشيد هيچ فايده ا ي نخواهد داشت و فقط وقت خود را تلف كرده ايد، اما اگر 2 تا كامپيوتر داشتيد كه با زيرساخت ارتباطي به هم وصل كرديد ميتوانيد انفجار اطلاعاتي داشته باشيد.
بهروز خدارحمي- مشاور ارشد شركت سندپرداز
در مورد ERP در ايران و جايگاه آن بفرماييد؟
من براي تعريفي واحدي قائل نيستم، اعتقادم بر اين است كه ERP در ايران شناخته شده است. چون من تعريف آن را به صورت نسبي و به صورت يك برنامه ميبينم. پس سازمان هاي ما با آن آشنايي دارند. سازمان هاي ما ديگر به صورت جزيرها ي نيستند و به دنبال يكپارچه شدن هستند پس ناخودآگاه به سمت ERP مي روند.
اشاره كرديد كه تعريف جدايي از ERP داريد. در مورد آن لطفا بيشتر توضيح دهيد.
من اعتقاد دارم كه ERP نه تنها يك نرم افزار نيست، نه تنها يك پروژه نيست بلكه يك نگرش به سازمان است. دقيقا مثل اينكه شما در يك سازمان عزمتان را جزم كنيد تا فروشتان را بالا ببريد. اين نه يك ابزار است و نه يك پروژه. اين يك نگرش است و طبعا واحدهاي مختلف سازمان بايد با هم همكاري كنند تا به اين هدف رسيد. حالا در ERP ابزار رسيدن به اين شكل يك وسيله نرم افزاريست فقط زبان، زبان نرم افزاريست.
جايگاه به روش ها يا همان Best Practic وقتي كه در مورد ERP صحبت مي كنيم كجاست؟
با تعريف قديمي از به روش ها سازمان ها امكان انتخاب يك الگوي مناسب را نخواهند داشت. چون در طول زمان اين الگو ممكن است تغيير كند، اما به روش اين اذعان را ندارد. چون كاربردي بودن آن زير سئوال مي رود. به جاي آن الان تجربيات پيشرو مطرح است. به اين معني الگوي بعدي و يا پله بعد يك شركت براي بهبود مستمر كدام است. در حال حاضر جهان به اين سمت مي رود. اين همان تجربيات پيشروست كه هم دستيافتني هستند و هم كاربردي.
محمد ظاهرى - مدير عامل شركت سند پرداز